fbpx

Łódź

Łódź jest miastem niezwykłym, które skrzętnie skrywa swoje uroki przed przyjezdnymi, ukazuje je natomiast wszystkim cierpliwym.

To miasto z bardzo krótką historią. Na początku XIX wiekujest niewielką rolniczą osadą. W połowie wieku jest już drugim po Warszawie miastem pod względem wielkości w Królestwie Polskim. Za sprawą przemysłu włókienniczego w przeciągu stulecia staje się wielką fabryczną metropolią, pomnażając swoją ludność 600 razy.
Łódź była prawdziwą „Ziemią Obiecaną”, miastem szans dla zwykłych ludzi, gotowych ciężką pracą tworzyć przemysłowe imperium. Łodzianki na tle polskich kobiet miały nieporównywalną w tym czasie możliwość osiągnięcia samodzielności i niezależności finansowej, pracując w łódzkich fabrykach jako tak zwane Włókniarki.
Łódź to miasto do dziś zwane Miastem Czterech Kultur, gdyż to cztery narodowości: polska, niemiecka, żydowska i rosyjska, zbudowały jej potęgę. Bogate fabrykanckie rody Poznańskich, Scheiblerów, Herbstów, Kindermannów, Geyerówtworzyły miasto –jego przemysłową architekturę, jej piękne pałace i rezydencje. Wielcy posiadacze nadawali miastu specyficznego charakteru pielęgnując jego rozwój kulturalny np. w postaci teatrów. Zaplecze finansowe działalności przemysłowej zapewniały banki.
Powstawały też liczne hotele, między innymi Hotel Mazowiecki, który został wybudowany z myślą o włókniarkach z zakładu Polmerino i był chlubą notabli wojewódzkiego Komitetu PZPR, a później stał się bazą noclegową łódzkiej filmówki.
Warto tu przyjechać i przekonać się na własne oczy, czy mamy do czynienia z “Ziemią Obiecaną”

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Verified by MonsterInsights